Zaufanie do przywódców partyjnych w Polsce (czerwiec 2016)

Niektórych liderów politycznych lubimy bardziej, innych mniej, a jeszcze innych nie znamy. Interesujące jest zatem zwrócenie uwagi, jak rozkładają się sympatie do poszczególnych przywódców w czerwcu 2016.

 

Jest to pierwszy wpis z tego cyklu. Będę starał się systematycznie przedstawiać wyniki zaufania do poszczególnych przywódców partyjnych. Pozwoli to na komparatystykę w ujęciu czasowym oraz osobowym.

 W czerwcu 2016 roku, największym zaufaniem wśród przywódców partyjnych cieszył się J. Kaczyński oraz Z. Ziobro. Pozostali politycy ustępują im o kilka punktów procentowych, choć wyraźnie odstaje W. Czarzasty, który jako jedyny ma poniżej 20%.

Największą nieufnością obywatele darzą J. Kaczyńskiego oraz J. Korwin-Mikkego. Na dalszych pozycjach znajdują się G. Schetyna oraz Z. Ziobro. Najmniejszą nieufność wzbudza W. Kosiniak-Kamysz oraz B. Nowacka.

tweet 22.07.2016
Wykres 1. Zaufanie vs nieufność do przywódców partii w Polsce

Istotnym wskaźnikiem, który powie nam więcej o sympatiach i antypatiach jest różnica między zaufaniem a nieufnością. Okazuje się, że w największym stopniu dotyczy ona J. Korwin-Mikkego. W mniejszym stopniu J. Kaczyńskiego i G. Schetyny. Dodatnim bilansem może pochwalić się W. Kosiniak-Kamysz, B. Nowcaka oraz R. Petru.

tweet 22.07.2016 (2)
Wykres 2. Różnica między zaufaniem a nieufnością dla przywódców partii w Polsce

Ważną przesłanką jest także znajomość poszczególnych przywódców wśród obywateli. Okazuje się bowiem, że ponad połowa respondentów nie zna A. Zandberga. Dużo pracy nad rozpoznawalnością czeka jeszcze W. Czarzastego, W. Kosiniaka-Kamysza oraz B. Nowacką.

tweet 25.07.2016
Wykres 3. Nieznajomość liderów ugrupowań politycznych w Polsce

W kontekście powyższych danych, J. Kaczyński jest ciekawym przypadkiem przywódcy. Z jednej strony, pośród wszystkich przywódców partyjnych, w największym stopniu wzbudza zaufanie, jak i dla największej liczby respondentów nieufność (Wykres 1). Przy czym jednak więcej osób nie darzy go zaufaniem i dlatego w tym zakresie ma ujemny bilans (Wykres 2). Jest jednak najczęściej rozpoznawalnym przywódcą, obok Z. Zioboro, i tylko 2% respondentów wskazuje nieznajomość jego osoby (Wykres 3).

Kolejne miesiące pokażą kierunki przemian w percepcji obywateli. Natomiast bardziej pogłębiona analiza, uwzględniająca zakres wielu lat i bardziej wyszukane pytania badawcze, w drodze…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s