Sympatie i antypatie do partii politycznych w Polsce

Przywódcy partii politycznych nie mogą pozostać bierni wobec zapatrywań swoich elektoratów. Biorąc pod uwagę sympatie oraz niechęć wyborców do poszczególnych ugrupowań politycznych, można pokusić się o mapę powiązań, zależności i kilku ostrożnych wniosków.  

 

Na podstawie badan CBOS (94/2016) można wskazać na dwie grupy elektoratów, wyróżnione względem sympatii do innych ugrupowań. Do pierwszej zaliczymy PiS, Kukiz’15 oraz KORWIN. Natomiast do drugiej PO, N, SLD, PSL i Razem. Podział ten, pokazuje linię demarkacyjną między obywatelami i dzieli ich na grupę prawicową oraz centrowo-lewicową.

Elektorat PiS skromnie obdarza sympatią inne ugrupowania polityczne. W największym stopniu na takie wyróżnienie zasługują  Kukiz’15 oraz SLD. O ile te pierwsze nie jest zaskoczeniem, to na pierwszy rzut oka, sympatia wyborców PiS do SLD może budzić zdziwienie. Choć brak jest badań na ten temat, to można pokusić się o pewną hipotezę do sprawdzenia. Osobiście w pierwszej kolejności sprawdziłbym, czy nie jest wynik przepływów elektoratów. Być może wiele osób wcześniej głosujących na SLD obecnie grupuje się wśród zwolenników PiS i stąd obecna sympatia. Z wzajemnością, choć dużo większą, sytuacja wygląda wśród zwolenników Kukiz’15 dla PiS, którzy znajdują sympatię także dla PSL i PO. Z kolei sympatycy KORWIN kierują się zdecydowanie ku Kukiz’15.

W podobnym – oraz wzajemnym – zakresie rozkładają się sympatie wśród zwolenników PO, Nowoczesnej, PSL i SLD. Bez zaskoczenia wygląda sytuacja elektoratu PO, który sympatią darzy głównie Nowoczesną, SLD oraz PSL. Podobnie wskazują wyniki badań dla Nowoczesnej, której zwolennicy wskazują sympatię dla PO, SLD i PSL. Wyborcy PSL w podobnej kolejności, deklarują sympatię dla PO, SLD oraz N. Natomiast elektorat SLD dla PSL, PO oraz N. W przypadku Razem, duża sympatia jest dla N i SLD oraz wyraźnie mniejsza dla PO.

tweet 9.08.2016
Rysunek 1. Sympatie elektoratów poszczególnych ugrupowań (czerwiec 2016)

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę poszczególne partie (Rysunek 2), widać, że PiS cieszy się największą sympatią wśród zwolenników Kukiz’15. Zaś generalnie najmniejszą spośród innych partii. Tutaj także widać podobieństwo elektoratów PO, N, PSL i SLD. Przy czym Partia Razem cieszy się sympatią przede wszystkim wśród zwolenników SLD i N.

tweet 10.08.2016
Rysunek 2. Sympatie elektoratów do poszczególnych ugrupowań (czerwiec 2016)

Biorąc pod uwagę niechęć do partii politycznych (Rysunek 3), to zdecydowanie wysuwają się na czoło zwolennicy PiS i KORWIN, którzy w największym stopniu darzą niechęcią dużą liczbę pozostałych ugrupowań. Co najmniej połowa ich wyborców deklaruje niechęć do pozostałych ugrupowań.

Wskaźnik niechęci również sugeruje podział na dwie grupy elektoratów. Pierwsza to PiS, KORWIN i Kukiz’15, zaś druga to PO, N, PSL, SLD i Razem.

Ponad 80% wyborców PiS deklaruje niechęć do PO i N. Z kolei około 70% wyborców KORWIN czyni to samo w stosunku do N i SLD. Zaś w przypadku Kukiz’15 jest to blisko 50% wskazań.

W pozostałych elektoratach największą niechęć, choć w różnym stopniu rodzi PiS oraz Kukiz’15.

Interesujące porównawczo jest zestawienie z podobnymi badaniami w Stanach Zjednoczonych. 87% Demokratów i tyle samo Republikanów wyraża co najmniej jedno negatywne odczucie wobec drugiej partii. Poziom frustracji wskazuje odpowiednio 58% i 57%, niepokoju 55% i 49%, zaś złości 47% i 46%. Co interesujące, wskaźniki te są zależne od poziomu zaangażowania politycznego. Jeżeli jest ono większe, to i uczucia negatywne wobec konkurencyjnej partii są większe.

tweet 11.08.2016
Rysunek 3. Niechęć elektoratów poszczególnych ugrupowań (czerwiec 2016)

Zwracając uwagę na kolejność sympatii elektoratów, bez mierzenia wagi/odległości, można pokusić się o szkic powiązań elektoratów poszczególnych ugrupowań (Rysunek 4). Pozwala to na ogólne zapoznanie się, jak wygląda kolejność sympatii poszczególnych elektoratów. Sugerować to może ewentualne przepływy poparcia do innych ugrupowań. Bliskość elektoratów PO i N skazuje te partie na nieustanne odwoływanie się do podobnej grupy obywateli. W tym kontekście, szczególnie istotna z punktu widzenia tej partii pozaparlamentarnej, jest zachowana sympatia do SLD wśród elektoratów PO i N, a także PiS.

tweet 12.08.2016
Rysunek 4. Kolejność deklarowanych sympatii elektoratów, bez mierzenia wagi/odległości (czerwiec 2016)

Te, jak i inne badania pokazują, że mamy pewien podział między elektoratami, zaś przepływy wyborców wciąż są i będą możliwe. Zatem żadne ugrupowanie nie może czuć się pewnie, jak i zostać skreślone ze sceny politycznej.

Przywódcy partii mają nad czym rozmyślać…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s