Gdzie można studiować przywództwo polityczne?

 

Przedmiot bezpośrednio nawiązujący w nazwie do przywództwa politycznego, wg. stanu na rok akademicki 2010/2011, znajduje się w programach nauczania 8 spośród 23 jednostek, z czego realizowany jest w 6.

Chcąc objąć problematykę możliwie szeroko, uwzględniono także przedmioty powiązane bezpośrednio z przywództwem politycznym, a nie tytułowane dokładnie w ten sposób, tak jak np. przywództwo lokalne. Stąd niezbędne jest wyszczególnienie poszczególnych jednostek wraz z wykazem konkretnych przedmiotów.

Zawartość poniższej tabeli wskazuje, że w 6 jednostkach prowadzi się 8 przedmiotów powiązanych blisko z omawianą problematyką. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) i Uniwersytecie Wrocławskim (UWr) są po dwa przedmioty tego typu: przywództwo lokalne, teoria i praktyka przywództwa; oraz przywództwo polityczne we współczesnym świecie, przywództwo w systemie demokratycznym. Natomiast w pozostałych czterech jednostkach proponuje się po jednym przedmiocie. Co istotne w tym miejscu, to fakt, iż to właśnie te dwie wymienione uczelnie oferują swoim studentom specjalności o nazwie przywództwo polityczne. W pozostałych przypadkach omawiane zajęcia są realizowane na specjalnościach marketing polityczny, co ma miejsce na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (UWM) oraz Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ), marketing i doradztwo polityczne na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UP) bądź ogólnopolitycznej jak na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (AJD). W trzech przypadkach w tytule przedmiotu nie został użyty przymiotnik polityczne. W czterech uczelniach występuje przedmiot dokładnie odzwierciedlający w nazwie przedmiot zainteresowania – przywództwo polityczne.

 

Tabela 1. Publiczne uczelnie akademickie prowadzące przedmioty dotyczące przywództwa politycznego w roku akademickim 2010/2011

Jednostka Nazwa przedmiotu Rodzaj zajęć Poziom kształcenia Rok studiów Specjalność
UMCS Przywództwo lokalne wykład i ćwiczenia I stopnia 2 Przywództwo polityczne
Teoria i praktyka przywództwa wykład i ćwiczenia I stopnia 2
UP Przywództwo polityczne wykład i ćwiczenia II stopnia 1 Marketing i doradztwo polityczne
UWr Przywództwo polityczne we współczesnym świecie wykład i ćwiczenia II stopnia 2 Przywództwo polityczne
Przywództwo w systemie demokratycznym ćwiczenia I stopnia 3
UZ Przywództwo polityczne wykład I stopnia 3 Marketing polityczny
AJD Przywództwo polityczne wykład i ćwiczenia II stopnia 2 Ogólnopolityczna
UWM Przywództwo polityczne ćwiczenia II stopnia 2 Marketing polityczny

Źródło: opracowanie własne.

W pięciu przypadkach przedmiot jest realizowany poprzez wykłady i ćwiczenia. Natomiast po jednym razie wyłącznie na drodze wykładów oraz ćwiczeń. Jeśli idzie o stopień studiów, to rozkład jest równomierny, po 4 przedmioty na studiach I stopnia (licencjackich) oraz II stopnia (magisterskich). Przyglądając się zagadnieniu, w jakim momencie studiów są te przedmioty prowadzone, to w przypadku studiów I stopnia jest to przewidziane dwukrotnie na 2 i 3 roku. Z kolei na studiach II stopnia na 1 roku lub w trzech przypadkach na 2 roku. Zatem, pomimo usytuowania tych przedmiotów na studiach obu stopni, są one preferowane na późniejszym etapie studiów. W dwóch przypadkach dopiero na ostatnim semestrze studiów licencjackich (UWr, UZ) lub magisterskich (UWr, AJD, UWM). Można zatem stwierdzić, że przedmioty związane z przywództwem politycznym wprowadzane są dopiero na ostatnich etapach po wcześniejszym zaznajomieniu studentów z podstawowymi problemami politologii.

Fragment z: M. Hartliński, Przywództwo polityczne. Wprowadzenie, Olsztyn 2012.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s