Skąd bierze się zainteresowanie przywództwem politycznym?

 

            Przywództwo polityczne skupia swoją uwagę głównie na dwu przesłankach i dla obu punktem wyjścia jest przywódca polityczny. Po pierwsze, medialna oraz społeczna uwaga skupia się najczęściej na prezydentach, premierach oraz przewodniczących partii, a nie innych aspektach polityki. Po drugie, z racji zainteresowania procesami politycznymi, a także w wyniku pierwszej przesłanki, naukowcy dążą do rozpoznania metodami naukowymi tego zjawiska.

            Zainteresowanie omawianym problemem wynika przede wszystkim z natury polityki. Z tytułowym zjawiskiem mamy do czynienia odkąd pojawiła się polityka, a badania nad nim narodziły się wraz z momentem pierwszych opisów życia politycznego. Nie można bowiem oddzielić przywództwa politycznego od polityki. Zanegowanie związków pomiędzy nimi wydaje się niezasadne.

            Z łatwością można odnaleźć wiele argumentów przemawiających za ścisłymi powiązaniami, wymieniając choćby przykładowe opinie:

 • Odwiecznie pojawia się zasadnicze pytanie o to, kto rządzi lub powinien rządzić [Edinger 1967, s. 3];
 • Polityka w swej istocie jest przewodzeniem politycznej społeczności [Tucker 1981, s. vii];
 • Redukując politykę do tego co jest najistotniejsze, to tym co jest najbardziej widoczne dla większości obywateli jest przywódca polityczny [Blondel 1987, s. 1];
 • Jedno z najbardziej powszechnych pragnień dotyczy fascynującego i twórczego przywództwa, gdyż wielu spędziło lata życia w erze Mao i Gandhiego, Churchilla i Roosevelta, Stalina oraz Hitlera i Mussoliniego. Kochaliśmy ich lub nienawidziliśmy, zabijaliśmy dla nich lub ginęliśmy za nich [Burns 1978, s. 1].

Te przykładowe stwierdzenia w obrazowy sposób przedstawiają dlaczego, zdaniem przywołanych autorów, przywództwo polityczne jest ważnym elementem w badaniach politologicznych. Wskazują tym samym na źródła zainteresowania tym problemem. Stanowią one jedne z pierwszych zadań, które formułują na kartach swoich książek. Są swego rodzaju uzasadnieniem dla podejmowanych działań. Wypada się z nimi zgodzić, gdyż w sugestywny sposób nakierowują na problematykę przywództwa politycznego i zasadności jego analiz.

Pierwsze z nich sugeruje, że nieustannie pojawiają się pytania o ośrodek władzy i przyczyny, dla których jedni mają większy wpływ na decyzje polityczne niż pozostali. Co prawda we współczesnych państwach demokratycznych wskazanie, kto jest przywódcą politycznym, jest dosyć proste, ale już dylemat kto powinien rządzić wciąż jest aktualny i permanentnie znajduje swoje odzwierciedlenie w cyklicznych wyborach. Druga z opinii wyrasta z przekonania, że przywództwo polityczne jest cechą aktywności społecznej i jej funkcjonowania. Jest nieodłącznym aspektem dla każdej społeczności, której działania mają związek z polityką. Z kolei trzecia uwypukla kwestię, iż to właśnie przywódcy polityczni są najbardziej rozpoznawalni zarówno w kraju, jak i za granicą. To ich działalność jest najszerzej komentowana i podlega stałej obserwacji jako kluczowy element życia politycznego. Czwarta z przywołanych sentencji, odnosi się do wpływu, jaki wywierają przywódcy polityczni. Stają się oni bowiem punktem odniesienia dla formułowanych opinii, popierania lub negowania przywództwa, rzadko spotykając osoby obojętne i bez osądu wobec danego polityka.

Można także wysunąć tezę, odwracając przedstawiony powyżej porządek, że aby zrozumieć i efektywnie studiować politykę, nie można pozostawić na uboczu wiedzy o przywództwie politycznym. Chęć zdobycia wiedzy na temat polityki wiąże się z potrzebą rozeznania w teorii przywództwa politycznego. Problematyka ta jest także widoczna w wielu subdyscyplinach politologii oraz innych pokrewnych dziedzinach. Przejawia się w wielu przedmiotach nauczania, jak i prowadzonych badaniach. Dlatego też zainteresowanie polityką determinuje zwróceniem się ku tytułowemu zagadnieniu.

Dla politologów oraz obserwatorów życia politycznego przywództwo polityczne jest frapujące z uwagi na kilka kwestii. Z pewnością nie tylko dla nauki samej w sobie – ciekawości i chęci zgłębiania dylematów teoretycznych oraz prowadzenia badań empirycznych. Nie tylko bowiem wartości eksplanacyjne mają znaczenie, ale i dążenie do pełniejszego zrozumienia bieżących wydarzeń społecznych oraz politycznych, jak i przewidywania tych nadchodzących. Znajomość mechanizmów determinujących przywództwo polityczne pozwala na lepsze zrozumienie tak historii, teraźniejszości, jak i przyszłych zdarzeń.

Zaciekawienie przywództwem politycznym wynika także z możliwości jego opisu przez pryzmat wielu zagadnień. Nie ma bowiem jednej subdyscypliny i metod badawczych tożsamych wyłącznie dla tego obszaru wiedzy. Przywództwo polityczne pojawia się w wielu kontekstach. Zagadnienie to jest powiązane z najważniejszymi obszarami zainteresowań politologów, jako że dotyczy teorii polityki, psychologii polityki, stosunków międzynarodowych, marketingu politycznego, systemów partyjnych i wielu innych subdyscyplin. Różne aspekty przywództwa politycznego występują w zasadzie w każdym obszarze życia politycznego współczesnego państwa. Jest to wyzwanie oddziałujące na całą dyscyplinę nauki o polityce.

Stąd, można stwierdzić, że zaintrygowanie przywództwem politycznym wyrasta z następujących źródeł:

 • przywództwo polityczne jest nieodłącznym i odwiecznym elementem polityki;
 • zrozumienie polityki wymaga wiedzy o przywództwie politycznym;
 • zrozumienie przywództwa politycznego wymaga wiedzy o polityce;
 • wiedza o przywództwie politycznym pozwala zrozumieć historię oraz ekstrapolować procesy polityczne;
 • przywództwo polityczne jest kategorią multidyscyplinarną i interesuje badaczy wielu dziedzin;
 • przywództwo polityczne jest interesującym przedmiotem badań;
 • przywódcy polityczni są w centrum zainteresowania opinii publicznej oraz mediów.

Źródło: M. Hartliński, Przywództwo Polityczne. Wprowadzenie, Olsztyn 2012.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s